Strona główna -> V Regionalne dni kalafiora i brokuła

V Regionalne dni kalafiora i brokuła


     Już po raz piąty odbyły się Regionalne Dni Kalafiora i Brokuła. Wójt Łaszczowa w swoim wystąpieniu powitał wszystkich gości oraz podziękował wszystkim producentom i firmom, które współpracują z sadownikami i plantatorami, a są to: Syngenta, YARA Poland, PROGRES-CHEM Jan Świć, KRUS, Stowarzyszenie KALGRUP w Steniatynie, AGROTEX Tomasz Bober.
      Łaszczowieckie pola są zagłębiem kalafiora, brokuła i fasoli. Nasze gleby nie wymagają dużego nawożenia, w związku z czym warzywa nie są poddawane znaczącemu procesowi chemizacji, co podnosi ich walory smakowe. Tegoroczna impreza zainteresowała nie tylko rolników ale i osoby niezwiązane z rolnictwem. Odbyły się wystawy sprzętu rolniczego, pokazy nowoczesnego zbioru brokułów i kalafiorów, konkursy wiedzy rolniczej. Jan Statuch z Zabrza, który od lat promował w gminie uprawę tych warzyw, przywiózł tym razem troje dzieci ze Śląska, które podobnie jak on przeszły operację przeszczepu serca. W ten sposób promował działalność Stowarzyszenia Transplantacji Serca. Nie zabrakło również przedstawicieli z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Tomaszowa Lubelskiego. Tomaszowski KRUS podczas święta kalafiora proponował rolnikom zakup osłon wałów przegubowo-teleskopowych, służących do napędu maszyn sprzężonych z ciągnikiem za jedyne 6 złotych. Ponadto były stoiska z rękodzielnictwem, dla dzieci mini plac zabaw, a dla dorosłych konkursy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Gwoździem imprezy była degustacja potraw z kalafiora i brokuła, które można było skosztować pod różnymi postaciami. Były zasmażane, z mięsem, gotowane, w cieście i sałatkach. Twórcami potraw byli: Zbigniew Gardiasz, Bogusława Rawska oraz KGW Grodysławice. Degustacjom i pokazom towarzyszyła bogata część artystyczna. Wszystkich zabawiał Lolek Marczuk z zespołem, biesiadowano z muzyką sarmacką, góralską, a także rosyjską i włoską. Po zakończeniu imprezy dziennej wszyscy zebrani bawili się pod gołym niebem z zespołem "Odyseja". 
Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk, a  patronat medialny Radio Lublin.  
Autor: Gminny Ośrodek Kultury

2018 Gminny Ośrodek Kultury w Łaszczowie