Strona główna -> Europejskie Dni Dziedzictwa

 

                

  

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 

12-13 wrzesień 2009r.

   

    W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz” 12 września 2009 roku odbyła się wycieczka pod hasłem „Zabytkom na odsiecz” pod opieką przewodnika PTTK Zamość Magdy Miształ. Można było zwiedzić m. in. XVI - wieczny kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ruiny synagogi (dawnej sali rycerskiej), skarbiec, dawne Kolegium Jezuitów, ruiny pałacu Szeptyckich, mogiły poległych w czasie wojny, cmentarz żydowski oraz dawną architekturę Łaszczowa. Ponadto odbyło się spotkanie z malarzem Eugeniuszem Siomą - autorem prac przedstawiających dawną architekturę militarną Łaszczowa. Uczestnicy mogli dowiedzieć się od niego wielu szczegółów na temat jego twórczości. 

    Na podstawie organizowanych konkursów związanych z dawną architekturą Łaszczowa wybrano osiem zabytków z których zostały wykonane prace na deskach i płytkach ceramicznych. W ramach podsumowania rozlosowano 10 prac dla uczestników wycieczki.

    Podsumowaniem pierwszego dnia obchodów był „I Międzynarodowy Festiwal Poezji Śpiewanej Trzech Kultur” podczas którego wystąpili: Kinga Sławińska, Amanda Lepusińska, Dominika Osuch (akompaniament Michał Kyć), Ewelina Józefczuk, Piotr Mróz, a także Ola Gel i Natalia Senyk z Ukrainy. Gościem wieczoru był Apolinary Polek – autor i wykonawca piosenek, poeta, scenarzysta, laureat wielu konkursów poetyckich i festiwali piosenki poetyckiej, artysta ukazujący piękno poezji znanych autorów takich jak Edward Stachura.  

    W dniu 13 września 2009 roku odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające Bitwę o Łaszczów. Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu przez Łaszczów Ochotniczego Szwadronu Ułanów Ziemi Tomaszowskiej, młodzieżowej orkiestry dętej z Białowoli, pocztów sztandarowych, organizacji kombatanckich oraz zebranych gości. W kościele parafialnym została odprawiona uroczysta msza święta w intencji poległych w czasie wojny. Następnie na Placu Łaszcza przy pomniku poległych w czasie  II wojny Światowej został odczytany Apel Poległych i złożono wieńce przy pomniku. Na zakończenie uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Łaszczowie przedstawili montaż słowno-muzyczny.

  "I Międzynarodowy Festiwal Poezji Śpiewanej Trzech Kultur"
GALERIAAutor: Gminny Ośrodek Kultury

2018 Gminny Ośrodek Kultury w Łaszczowie